تاریخچه

گروه سرمایه گذاری کوروش به عنوان یکی از زیرمجموعه های گروه صنعتی گلرنگ پیشرو در زمینه تولید و توزیع کالاهای تند گردش، خرده ‌فروشی و زنجیره ای در سال 1387 تأسیس شد. این گروه با دارا بودن بیش از 20000 نیرو، برندهای مطرحی همچون اویلا، فامیلا، آذوقه، کیمبال، مادلین، سانتین و... را روانه بازار نموده است. این شرکت بیش از 25 زیرمجموعه کالایی مانند روغن خوراکی، تن ماهی، انواع سس، رب گوجه فرنگی، زعفران،خرما،زرشک، برنج، خشکبار، حبوبات، فراورده های پروتئینی، لبنیات، چای، قهوه،انواع دسر و ژله، نبات، عسل، مربا، کنسروجات و ... را تولید نموده و در سراسر ایران توزیع; می‌نماید. گروه سرمایه گذاری کوروش شامل شرکت های پویا و پرتلاشی است که تاریخچه و سوابق قابل توجهی در عرصه تخصصی محصولات و خدمات خود دارند. به ترتیب تاریخ راه اندازی و شکل گیری اهم می توان خلاصه فعالیت آنها را به شکل زیر دسته بندی نمود:
در سال ۱۳۷۸ با هدف بازاریابی، فروش و توزیع مویرگی محصولات تولید شده، شركت گلرنگ پخش تأسیس شد و در سال ۱۳۷۹ شروع به فعالیت نمود. علاوه بر سبد کامل محصولات و خدمات، گستردگی جغرافیایی و شبکه توزیع قوی از جمله دلایل موفقیت شرکت‌گلرنگ پخش به شمار می‌رود. در حال حاضر این شركت از قدرتمندترین شركت‌های پخش كالا در ایران می باشد.
در سال ۱۳۸۸ فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق كوروش راه‌اندازی شد و از آن زمان تا کنون شعبه‌های مختلف این فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور افتتاح شده‌اند. از آن جا که افق کوروش از بدو تاسیس قدرتمند در زنجیره تامین  ظاهر شده است شعبه‌های آن در سراسر کشور به سرعت مورد استقبال مردم قرار گرفته است.
 شرکت گلبرگ بهاران در سال ۱۳۹٠ با هدف تولید انواع محصولات غذایی از قبیل روغن، کنسرو، رب گوجه فرنگی و تن ماهی افتتاح شد. در سال ۱۳۹۶ این شرکت و محصولات آن به صورت لاین تخصصی به شرکت گلبرگ غذایی کورش انتقال یافت.
شركت صنعت غذایی كورش كه تولیدكننده انواع روغن‌های خوراكی است، در سال ۱۳۹۲ به جمع شركت‌های غذایی گروه پیوست.
شرکت هستی آرین تامین در سال ۱۳۸۹با هدف تولید محصولات صنایع غذایی با اولویت چای تاسیس شد. در حال حاضر شرکت هستی آرین تامین سبد گسترده ای از محصولات را در گروه های چای و ادویه با برندهای اویلا، فامیلا، سانتین و بلوط به بازار عرضه می کند.
در سال ۱۳۹۵ شرکت سامان پویش تامین (اسپات) به عنوان تامین‌کننده و تولیدکننده در صنعت تجهیزات خرده فروشی تاسیس گردید.
شرکت کشت و صنعت برنج کوروش، در سال ۱۳۹۶ در حوزه تولید و توزیع برنج ایرانی آغاز به کار کرد. همچنین در سال ۱۳۹۶ شرکت صنعت خشکبار و حبوبات کوروش با هدف گسترده‌تر کردن سبد محصولات غذایی گروه صنعتی گلرنگ تاسیس شد. محصولات این شرکت در سه گروه خشکبار، حبوبات، آجیل و غلات با برندهای فامیلا، آذوقه، مادلین و وینات تولید و عرضه می‌شوند.
شرکت پروشات کوروش در زمینه تولید انواع سس های مایونز، کچاپ، تولید عرقیات و همچنین پورد قهوه فوری و پودر ژله از سال 1396 مشغول به فعالیت می باشد.
شرکت صنعت ماکیان کوروش نیز در سال ۱۳۹۶ آغاز به کار کرد. این شرکت در زمینه بسته‌بندی تخم مرغ، تخم مرغ محلی و بلدرچین و کبک مشغول به فعالیت است.
شرکت توسعه تجارت الکترونیک کوروش (فروشگاه اینترنتی اُکالا) به منظور تسهیل در امر خرید برای شهروندان، صرفه جویی در زمان و در نهایت کاهش حمل و نقل های درون شهری، با ارائه کالاهایی با کیفیت بالا و همچنین قیمتی کاملا مناسب و رقابتی در سال ۱۳۹۶  شروع به فعالیت نمود.
شرکت فامیلی مدرن احداث‌کننده فروشگاه‌های زنجیره‌ای هایپرفامیلی فعالیت خود را در سال ۱۳۹۶ به منظور ارائه محصولات تندگردش آغاز کرد. 
در سال ۱۳۹۷ شرکت طلای ناب کوروش نیز به جمع شرکت‌های زیرمجموعه گروه سرمایه گذاری کوروش پیوست که در زمینه تولید زعفران، خرما، نبات و زرشک با برند فامیلا فعالیت می‌کند.
در سال ۱۳۹۸ شرکت فرآورده‌های پروتئینی کوروش تأسیس شد. تولید، قطعه‌بندی، بسته‌بندی و توزیع گوشت و مرغ و فرآورده‌های پروتئینی از فعالیت‌های این شرکت است.
شرکت پسته کوروش با تمرکز بر تأمین، توزیع، صادرات و برندینگ خشکبار به‌ویژه پسته در عرصه بین‌المللی از سال 99 مشغول به فعالیت می‌ باشد.
شرکت صنایع غذایی پاکبان نیز با تولید سبد محصول متنوعی در زیر مجموعه لبنیات پاستوریزه و استرلیزه و نوشیدنی های گازدار و بدون گاز  در سال 99 به شرکتهای زیر مجموعه گروه سرمایه گذاری کوروش اضافه گردید.
از دیگر شرکت هایی که در سال 99 به گروه سرمایه گذاری کوروش پیوستند می توان به شرکت نوین زعفران اشاره نمود. این شرکت جهت 1399 جهت عرضه تخصصی محصولات زعفران و پسته فعالیت می نماید.