ویژگی های تبلیغات محیطی اثرگذار
22 آذر 1399
بازدید 1679

یکی از اهداف اصلی هر شرکتی آگاهی رسانی به عموم مردم درباره محصولات و خدماتی است که ارائه می دهد، که این آگاهی رسانی می تواند شامل معرفی بیشتر و بهتر یک برند، ارائه تصویری واضح و قابل درک از محصولات، توضیحاتی درباره ویژگی های منحصر به فرد هر محصول و یا معرفی محصولات جدیدی باشد که توسط آن شرکت تولید شده است. تبلیغات می تواند راهی مناسب برای این آگاهی رسانی باشد که خود انواع متفاوتی را دربرمی گیرد: تبلیغات محیطی، تلویزیونی، رادیویی، اینترنتی، مطبوعات و ...

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی به انواع تبلیغاتی گفته می شود که از طریق رسانه های خارج از محیط خانه و نقطه نهایی خرید مشتری صورت می پذیرد. در حقیقت این نوع تبلیغات پیام خود را به افرادی که خارج از منزل و در حال رفت و آمد و یا سفر هستند می رساند. شایع ترین انواع تبلیغات محیطی عبارت اند از: بیلبوردها، ایستگاه ها و بدنه ی وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و قطار شهری، استندهای تبلیغاتی، دیوارنگاره ها، سایه بان و تابلوهای سر در فروشگاه ها و ...

یک تبلیغ محیطی در صورتی موفق می شود، که بتواند مخاطب را کنجکاو و تشویق کند تا به دنبال استفاده از آن محصول و یا خدمات خاص برود، همچنین رابطه میان مشتری و عرضه کننده را تقویت ببخشد. این موفقیت به عوامل گوناگونی بستگی دارد که در زیر به طور خلاصه به برخی از آنها می پردازیم:

خلاقیت: به منظور تأثیرگذاری هرچه بیشتر تبلیغات محیطی بر مخاطبان، ضروری است که تبلیغی خلاق و مبتکرانه تولید شود، به نحوی که برای بیننده جذاب و تماشایی بوده و او را با خود همراه و درگیر کند.

زمان: زمان در تبلیغات محیطی فاکتور بسیار مهمی است، چراکه در برخی از فصل های سال به علت شرایط نامساعد هوایی، رفت و آمد عموم مردم کمتر شده و این نوع تبلیغات کمتر توسط مخاطبان دیده می شود. لذا در فصولی که شرایط هوایی مساعد بوده و امکان سفر بیشتر است، موفقیت این گونه تبلیغات نیز بیشتر می شود.

مکان: مکان نیز از جمله فاکتورهای تأثیرگذار در تبلیغات محیطی است. به عنوان مثال مکان های پرترددی مانند بزرگراه ها دارای اثربخشی فوق العاده ای هستند. در مقابل در برخی مکان های شهر همچون خیابان های و کوچه های فرعی که رفت و آمد کمتر از سایر مکان ها است، امکان موفقیت بسیار پایین است.

ویژگی های تصویری و رنگ بندی: استفاده از شعار واضح، متناسب با موضوع و قدرتمند، به کار بردن رنگ هایی که چشم بیننده را اذیت نکند و در عین حال توجه او را جلب کند، استفاده از رنگ های مکمل در کنار یکدیگر و مواردی از این دست می تواند بر موفقیت تبلیغ تأثیر مثبت بگذارد.

ویژگی های منحصر به فرد محصول / خدمات: در هر تبلیغی باید به ویژگی های خاص آن محصول یا خدمات که سبب تمایز آن با سایرین می شود پرداخته شود. به نحوی که مخاطب با در نظر گرفتن آن ویژگی ها تشویق به خرید محصول شود و تفاوت میان آن عرضه کننده و رقبایش برای او روشن شود.

سخن آخر

باید در نظر داشت که در نهایت این بیننده است که مشاهده می کند، به جستجو می پردازد، تصمیم می گیرد، انتخاب می کند، خرید می کند و وفادار می ماند. لذا باید تمام مواردی که بر بیننده تأثیر مثبت می گذارد و منجر به تصویرسازی ذهنی درستی برای او می شود در تبلیغات محیطی رعایت شود. لازم به ذکر است مواردی که در بالا به آنها اشاره شد تنها بخشی از بیشمار عوامل تأثیرگذار بر موفقیت تبلیغات محیطی هستند.