اهمیت تغذیه در دوران سالمندی
22 آذر 1399
بازدید 1341

انسان ها همواره در طول تاریخ و در تمامی دوران زندگی خود از کودکی تا سالمندی با مشکلاتی که از تغذیه نادرست نشأت می گیرد دست و پنجه نرم کرده اند. گاه این مشکلات و نبود رژیم غذایی مناسب در سنین بالا منجر به بیماری های غیرقابل درمان و طاقت فرسا می شوند. لذا رعایت رژیم غذایی متناسب با شرایط متفاوت فیزیکی و محیطی امری ضروری و درخور توجه بوده و منجر به بهبود کیفیت زندگی سالمندان می شود. مشکلات شایعی همچون فشار خون بالا، اضافه و یا کمبود وزن، پوکی استخوان، کم اشتهایی، ضعف، خستگی، دیابت و چربی خون بالا از جمله مواردی هستند که به راحتی می توان با رعایت رژیم غذایی صحیح و مناسب، از بروز آنها در سنین بالا جلوگیری کرد. در متن زیر به برخی بایدها و نبایدها در تغذیه دوران سالمندی پرداخته شده تا با رعایت آن موارد زندگی راحت تری را برای آنها رقم بزنیم.

با افزایش سن، فعالیت بدنی کمتر شده و نیاز به انرژی کاهش می یابد. لذا برای دریافت انرژی کمتر، بهتر است از غذاهایی با حجم کم و سرشار از مواد مغذی استفاده شود. بهتر است تعداد وعده های غذایی در رژیم سالمندان افزایش یابد و در عوض در هر وعده، مقدار کمتری غذا مصرف شود. برای پیشگیری از کم آبی و یبوست در این دوران، توصیه می شود به میزان کافی مایعات و به خصوص آب مصرف شود. همچنین سبزی ها و میوه ها می توانند در این مورد موثر باشند. استفاده از غلات و حبوبات برای تأمین پروتئین موردنیاز بدن، کاهش مصرف نمک برای پیشگیری از افزایش فشار خون و کاهش مصرف چربی ها، سرخ کردنی ها و شیرینی های غیرطبیعی نیز از جمله مواردی است که باید در تغذیه سالمندان رعایت شود.

در دوران سالمندی به علت کاهش جذب ویتامین های گروه ب در بدن و خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در اثر این کمبودها و همچنین کمبود روی و منیزیم در این دوره سنی، مصرف مواد غذایی همچون شیر، تخم مرغ، حبوبات، غلات، جگر و ماهی توصیه می شود. همچنین با افزایش سن جذب کلسیم و ویتامین دی در بدن کاهش می یابد. برای تأمین کلسیم موردنیاز در دوران سالمندی، مصرف شیر و لبنیات کم چرب توصیه می شود. همچنین قرار گرفت در معرض نور خورشید و در برخی موارد استفاده از مکمل های دارویی با مشورت پزشک، جهت تأمین ویتامین دی می تواند مفید باشد.

در پایان توصیه ما به شما این است که اگر در خانواده و یا نزدیکان خود، افراد سالمند حضور دارند، با رعایت نکات بالا در آشپزی و رژیم غذایی، کیفیت زندگی را برای آن عزیزان بهبود بخشده و از ابتلای خود و سایر اعضاء خانواده به بیماری های مذکور در سنین بالا نیز پیشگیری کنید.